مقاله تفاوت تصویرسازی ذهنی درست و نادرست

تفاوت تصویرسازی ذهنی درست و نادرست

در این مقاله می خواهیم راجع به نحوه صحیح تصویرسازی ذهنی و تفاوت تصویرسازی ذهنی درست و نادرست صحبت کنیم . این صحبت ها کمی متفاوت تر از مطالبی است که در سایت ها و کتاب های دیگر مشاهده کرده اید . با ما همراه باشید .

 

تصویرسازی ذهنی چیست ؟

تصویرسازی ذهنی یک تکنیک بسیار قدرتمند است که اگر از آن درست استفاده شود می تواند ما را به خواسته هایمان برساند . ولی اگر نتوانیم از این قدرت درست استفاده کنیم، مطمئنا باعث تخریب ما خواهد شد . بسیار شنیده ایم که به ما گفته اند:« برای رسیدن به اهدافتان تصویرسازی کنید ، مدام خودتان را در آن موفقیت ببینید ، حستان را خوب کنید و… . این ها باعث می شوند شما زودتر به خواسته هایتان برسید.» آیا این مسائل درست هستند یا خیر ؟

به نظر من این مسائل درست نیستند، البته این نظر شخصی من هم نیست . کتاب ها، اساتید و باقی منابع می گویند تصویر سازی کنید ، ولی هیچ یک به ما نمی گوید چه زمانی باید این کار را انجام دهیم . چه زمانی بهتر است بیشتر تصویرسازی کنیم و چه زمانی مجاز به تصویرسازی نیستیم ؟

در ادامه بیشتر این موارد را توضیح خواهیم داد .

 

تصویرسازی ذهنی چیست ؟

 

 

تفاوت خیال بافی و تصویرسازی چیست؟ 

ذهن ما تفاوت تصویر ذهنی و واقعیت را نمی داند . زمانی که صحبت از گوجه سبز می شود دهان ما شروع به ترشح بزاق می کند و این اتفاق باعث می شود آنزیم های معده نیز کار خود را شروع می کنند و… . این اتفاق نشان می دهد بدن و ذهن ما با تمام وجود قبول کرده است که این گوجه سبز وجود دارد و آماده ی هضم آن شده است ؛ درحالی که اصلا گوجه سبزی وجود ندارد .

زمانی که ما تصویرسازی می کنیم ذهنمان فکر می کند که واقعا به آن هدف مان رسیده ایم و دیگر اقدامی برای رسیدن به آن انجام نمی دهد . تحقیقات مربوط به این موضوع را می توانید در مقاله « اهدافتو به دیگران نگو » مطالعه نمایید .

مطالعه کنید   چگونه ما رفتار خود را انتخاب می­کنیم ?

افرادی که بیش از اندازه تصویرسازی می کنند تبدیل به خیال پردازانی می شوند که هیچ توانایی ای ندارند و فکر می کنند به اهدافشان رسیده اند و هیچ وقت تلاشی برای اهدافشان نمی کنند . پس خیال باف ها افرادی هستند که هیچ تلاشی نمی کنند و فقط تصویرسازی انجام می دهند . درحالی که تصویرسازی منجر به موفقیت ما می شود ، چون در کنار آن اقدام هم وجود دارد . این اقدام موجود در تصویرسازی است که باعث می شود ما موفق بشیوم در غیر این صورت فرقی با خیال بافی ندارد .

 

نظر مدرسان راجع به تصویرسازی چیست ؟

مدرسانی مانند آنتونی رابینز ، برایان تریسی و… . به ما می گویند تصویرسازی انجام دهید تا مسیر نورونی بین نقطه a و b  تشکیل شود و بتوانید راحت تر کارهایتان را انجام دهید . این نکته درست است ولی نکته اصلی اینجاست که چه زمانی ما نباید این کار را انجام دهیم ؟

از طرفی دیگر بعضی از مدرسان برای ایجاد حال خوب در شرکت کنندگان ، تصویرسازی ذهنی انجام می دهند . در این شرایط افراد باور می کنند که به اهدافشان رسیده اند چون ذهنشان این موضوع را باور کرده است . ولی در واقعیت به خواسته شان نرسیده اند .

 

تصویرسازی برای رسیدن به سلامتی بدن

تصویرسازی برای بدن ما بسیار قدرتمند عمل می کند . یعنی زمانی که ما بر روی بیماری کار می کنیم ( مثلا وقتی شخصی آسیبی دیده است ) ،  می گوییم مدام تصویرسازی کنید که آن بخش بازسازی و خوب شده است . مغز ما این مسئله را باور می کند . زمانی که این مغز این موضوع را باور کرد، دستور های درستی به بدنمان می دهد . و شروع به بازسازی واقعی آن قسمت می کند . حتی جو دیسپنزا هم این موضوع را می گفت :« که من مشکلی داشتم و با اصولی که یاد گرفتم توانستم این مشکل را حل کنم .» خود من هم همین وضعیت را تجربه کردم . همانطور که اکثر شما می دانید تار های صوتی من فلج شد . من با رفتن به حالت آلفا و تصویرسازی توانستم این مشکل را حل کنم و سلامت تار های صوتی ام را بازگردانم .

مطالعه کنید   3 اشتباه خطرناک که موجب عزت نفس پایین می شود !

تا به این قسمت همه چیز درست است ولی بعد از این تفاوت اصلی تصویرسازی درست و غلط آشکار می شود . پس با دقت ادامه ماجرا را مطالعه کنید .

 

تصویرسازی برای رسیدن به سلامتی بدن

 

 

تصویرسازی برای رسیدن به پول و ثروت 

زمانی که من برای رسیدن به پول، خانه، موفقیت کاری و کنکور و… یعنی چیز هایی که خارج از من قرار دارد تصویرسازی می کنم ، طبق مثالی که قبلا برایتان آورده شد ، مغز من فکر می کند من آن را هم اکنون دارم . یعنی مغز ما فکر می کند که من الآن بنز دارم، ویلا دارم، در کنکور قبول شده ام و… .  زمانی که این موضوع را باور کرد و از تصویرسازی خارج شد انگیزه زیادی برای حرکت دارد . کمی بعد از شروع کار فرد با خودش می گوید چقدر تلاش کردن سخت است . ذهنش می گوید من که آن مال و اموال را داشتم . پس چه شد ؟ و به راحتی فرد تسلیم شده و انگیزه اش را از دست می دهد .

فیلم جالبی را به یاد می آورم ولی نام دقیق آن در خاطرم نیست . فیلم راجع به پادشاهی بود که همزاد فقیری داشت . زمانی که پادشاه از این فرد مطلع می شود تصمیم می گیرد فرد فقیر را بازی دهد . تصمیم می گیرد شبانه این فرد  را به قصر بیاورد و با پوشاندن لباس شاهانه او را جای خود قرار دهد . فرد فقیر زمانی که از خواب بیدار شد کاملا حیرت زده بود چون خود را در لباس و مقام پادشاه می دید . روز بعد وقتی از خواب بیدار شد باز همان گدا بود و این پروسه واقعا او را اذیت می کرد .

مطالعه کنید   آموزش داشتن روابط بی نظیر با همسر و بهبود زندگی مشترک(+ویدئو)

همین اتفاق بلایی ست که سر ما می آید . من تصویرسازی می کنم و خودم را پادشاه می بینم ؛ بعد که از تصویرسازی خارج می شوم باز همان آدم همیشگی هستم و این پروسه واقعا ما را اذیت می کند و حال ما بد می شود .

 

تصویرسازی برای رسیدن به پول و ثروت 

 

 

تفاوت تصویرسازی ذهنی درست و نادرست 

نکته اصلی این است :« ما مجاز هستیم که برای خودمان، سلامتی و چیزهایی که درون خودمان هستند تصویرسازی انجام دهیم . ولی برای موفقیت ، کنکور ، ثروت و در کل چیزهایی که خارج از ما هستند نباید بیش از اندازه تصویرسازی کنیم .» ما باید به گونه ای تصویرسازی کنیم که زیاد لذت نبریم . چون این ذوق کردن است که کار را خراب می کند و به ما اجازه موفقیت نمی دهد .

یعنی در واقع تفاوت اصلی فرد خیال باف با یک فرد رویا پرداز همین تصویرسازی است . فرد خیال باف از تصویر سازی ذهنی اش لذت می برد و در نهایت از تلاش کردن دست بر می دارد ولی فرد رویا پرداز سعی می کند لذت اصلی را بعد از رسیدن به هدف دریافت کند و همین موضوع باعض پیشرفت و در نهایت موفقیت وی می شود .

پس سعی کنید از تصویرسازی به اندازه معمول استفاده کنید و لذت بردن را به بعد از رسیدن به هدفتان موکول کنید .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *