همه چیز درباره عزت نفس و اعتماد به نفس |صفر تا صد عزت نفس و اعتماد به نفس+ ویدئو، تست عزت نفس 

خیلی از افراد دوست دارند خیلی راحت و بدون پرداخت هزینه همه چیز را درباره عزت نفس و اعتماد به نفس بدانند . در این مقاله سعی شده است که با ساده ترین و سریع ترین شکل ، هرچیز که مربوط به عزت نفس و اعتماد به نفس است ، توضیح داده شود . با ما همراه باشید تا هرچیزی که از عزت نفس باید بدانید را یاد بگیرید .

( برای دیدن پرسشنامه عزت نفس اینجا کلیک کنید )

 

عزت نفس چیست ؟

عزت نفس و اعتماد به نفس

 

عزت نفس به معنای ارزشمندی خود است . عزت نفس یعنی ما چقدر برای خودمان ارزش قائلیم . درست است که این تعریف کلیشه ای و سخت  به نظر می آید ، ولی سخت بودن این تعریف دلیل بر تاثیرگذار نبودن آن نیست .اگر بخواهم تعریف عزت نفس را به شکل خیلی ساده تری بیان کنم می گویم : عزت نفس یعنی خودمان را دوست داشته باشیم و عاشق خودمان باشیم .  داشتن عزت نفس بالا به شما کمک خواهد کرد که به نتایج بسیار زیادی  دست پیدا کنید ( که بعدا این نتایج را تشریح خواهم کرد ).

عزت نفس مولفه ای بسیار قدرتمند است که اگر آن را داشته باشید می توانم به شما این تضمین را بدهم که بیش از 70 درصد از راه موفقیت را طی کرده اید ولی اگر آن را نداشته باشید ،اولا به موفقیت نخواهید رسید ، دوما  حتی اگر به خوشبختی و موفقیت  هم برسید دیگر نخواهید توانست طعم اصلی موفقیتتان را بچشید چون شما خود را دوست ندارید .

ممکن است با خود بگویید که خب دوست داشتن خود چه ربطی به موفقیت دارد ؟ اصلا دانستن این تعاریف چه کمکی به ما می کند  ، عاشق خود بودن چه ربطی به موفقیت دارد .  اصلا داشتن عزت نفس به چه دردی می خورد  و…

شما باید خود را دوست داشته باشید و عاشق خودتان باشید . این کار باعث می شود که در پیچ ها و سختی های موفقیت همراهی خوب و مورد اعتماد برای خود باشید تا بتوانید از این سختی ها جان سالم به در ببرید .

عزت نفس نه تنها شما را به سمت نتایج فوق العاده راهنمایی می کند بلکه بر روی زندگی شخصی شما ( یعنی ارتباط با اطرافیان ،سلامتی ، انتخاب های شما ، دوستانتان ، ارتباط با همسرتان و… ) تاثیر شگرفی می گذارد .

 

در چه صورت عزت نفس ما مشکل دارد ؟

همه چیز درباره عزت نفس و اعتماد به نفس

اگر در زندگیتان احساس می کنید در عواملی مثل : ارتباط با اطرافیان، سلامتی، انتخاب های شما، دوستانتان، ارتباط با همسرتان ،ارتباط با همکارهایتان ، ارتباط با مدیر یا رئیستان، درس خواندنتان ، تحصیلاتتان و… احساس کمبود می کنید، به احتمال غریب به یقین می توانم به شما بگویم که اگر این مقاله را تا آخر بخوانید تاثیرات بسیار شگفت انگیزی را در زندگی خود احساس خواهید کرد ، زیرا عزت نفس شما است که برایتان مشکل می آفریند .

خیلی از افراد نمی توانند مشکل خود را پیدا کنند ، زیرا عزت نفس چنان خود را پنهان می کند که فقط یک فرد کار کشته که سالیان سال با این مشکلات روبرو بوده است می تواند آن را تشخیص دهد و راه حل درستی را به آن ارائه دهد .

شما می دانید مشکلاتی که در زندگی برایتان بوجود آمده است از عزت نفس پایین  شما سرچشمه می گیرد . ولی هنوز ممکن است پیش خود فکر کنید از این قاعده مستثنی هستید . به شما پیشنهاد می کنم به این آدرس مراجعه کنید و تست عزت نفس را که در آن وجود دارد انجام دهید . با دیدن تفسیر نمرات آن می توانید تصمیم بهتری برای آینده خود بگیرید .

تا اینجای کار توانستید بدانید عزت نفس چیست و با تاثیرات آن آشنا شدید . برای این که درک بهتری از عزت نفس پیدا کنید، حتما این ویدئو کوتاه را ببینید این ویدئو به شما کمک می کند درک جامع و کاملی از عزت نفس و تعریف آن داشته باشید .

 

کلیپ کوتاه درباره عزت نفس و اعتماد به نفس

تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس

تا اینجا تعریف عزت نفس را دانستیم، حال نوبت آن است که به تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس بپردازیم .

اعتماد به نفس

یعنی اعتماد داشتن به کاری که ما آن را خوب انجام می دهیم . ممکن است ما پزشک باشیم، معلم باشیم، پلیس باشیم، روانشناس باشیم و … ما به کاری که انجام می دهیم یعنی تدریس کردن ، درمان کردن ، حفظ امنیت و… که انجام می دهیم بسیار اطمینان داریم زیرا در این مسیر تخصص گرفته ایم و بسیار تمرین کرده ایم .

عزت نفس

ممکن است ما احساس خوبی را تجربه نکنیم ، ممکن است ما پزشک با اعتماد به نفس بالایی باشیم ولی در زندگیمان احساس خشنودی نکنیم . ممکن است من یک معلم نمونه باشم که به کار خودم ایمان دارم و می توانم به راحتی کار هایی را انجام بدهم که هر کسی از پسشان بر نمی آید ( اعتماد به نفس بالایی دارم ) ، ولی در زندگیم احساس خوشنودی نمیکنم ، احساس نمیکنم که حال دلم خوب است .

 

اگر دچار عزت نفس پایین شده باشید همانند تشنه ای هستید که از آب دریا می نوشد تا بتواند تشنگی اش را بر طرف کند  و یا همانند فردی خواهید شد که در باتلاق گیر افتاده باشد . فردی که تشنه است  هرچقدر هم که از آن آب ( آب دریا ) بنوشد، تشنه تر خواهد شد .شخصی هم که در باتلاق گیر افتاده باشد هرچقدر دست و پا بزند نخواهد توانست از آن باتلاق نجات پیدا کند . اگر عزت نفس شما پایین باشد سعی می کنید تمام دنیا را به دنبال خوشنودی و حال خوب برای خودتان بگردید ولی مطمئن باشید نخواهید توانست حال خوب را پیدا کنید . زیرا جنس سفر شما باید فرق کند .

 

خیلی از افراد برای پیدا کردن خوشنودی  سعی می کنند مهارت های زیادی یاد بگیرند ، سعی می کنند کار خود را تغییر دهند ،سعی می کنند رشته تحصیلی خود را عوض کنند و… آنها در واقع به دنبال سفر بیرونی هستند . درصورتی که فردی با عزت نفس پایین باید سفر درونی خود را آغاز کند زیرا عزت نفس ما در درونمان یافت می شود .

 

پس اگر تا به حال سعی می کردید با تغییر شرایط ، خودتان را تغییر بدهید ، حال دلتان را بهتر کنید و به دنبال عزت نفس خود بگردید  در اشتباه بودید ، شما باید بار سفر خود را می بستید ولی به جای دنیای بیرونتان به دنیای درونتان سفر می کردید .در ادامه راز های شروع این سفر را به شما خواهیم گفت و به شما خواهیم آموخت که چطور عزت نفستان را افزایش دهید .

 

 

تا  اینجای کار با تعریف عزت نفس آشنا شدیم و دانستیم که برای تغییر عزت نفسمان باید دست به یک سفر درونی بزنیم . الآن وقت آن است که بدانیم چه چیز هایی باعث کاهش عزت نفس ما می شود تا بتوانیم این سفر را  کمی ایمن شروع کنیم .

دلایل عزت نفس پایین

زمانی که ما کودک بودیم و قدرت آنچنان زیادی نداشتیم بسیار تحت تاثیر حرف های والدینمان بودیم . حرف های پدر و مادر ما به خودی خود قدرتمند نیستند ، ولی  چون ما قدرت کافی نداشتیم،  بلافاصله بعد از  حرف هایشان آن ها را واقعیت می دانستیم . اگر پدر یا مادر ما به ما می گفت بی عرضه ای ما قبول می کردیم و به خودمان می گفتیم که آره من  بی عرضه ام . اگر پدرمان به ما می گفت هیچی نمی شوی ، ما آن را قبول می کردیم و به خودمان می گفتیم آره من هیچی نمی شوم . امثال این کلمات بسیارند که ما آنها را قبول داریم ولی حتی روحمان هم از آن ها خبر ندارد .

 

کمی بزرگتر که می شویم قدرتمان بیشتر می شود و به همین راحتی حرف اطرافیان و همسرمان را قبول نمی کنیم . ولی اگر یکی از هزاران حرف های آسیب رسان آنها را قبول کنیم با جون و دل به آن یقین خواهیم آورد و اگر ما خودمان باور داشته باشیم که مثلا ضعیف هستیم ، دیگر عزت نفس سابق را نخواهیم داشت و عزت نفسمان یک پله و یا حتی بیشتر کاهش پیدا خواهد کرد .

خود ما مهم هستیم

همه چیز درباره عزت نفس و اعتماد به نفس

همانطور که گفته شد عزت نفس ما فقط به خودمان بستگی دارد و هیچ شخصی به غیر از خودمان  نمی تواند عزت نفس ما را کم و زیاد کند ( البته که می تواند روی ما تاثیر بگذارد تا خود ما عزت نفسمان را کاهش دهیم ). پس عامل اصلی کاهش عزت نفسمان خود ما هستیم ، این ما هستیم که با قبول کردن حرف های اطرافیان  به خودمان خیانت می کنیم و عزت نفسمان را با دست خودمان متلاشی  می کنیم .

 

دلایل اعتماد به نفس پایین

ما به این دلیل اعتماد به نفس پایینی داریم که نتوانسته ایم  مهارتی کسب کنیم . شاید وقتمان را تلف کرده ایم ، شاید آنقدر هم که باید تمرین نکرده ایم و…( هر کاری که باعث شده است نتوانیم یک مهارت را به خوبی یاد بگیریم ) همه این ها باعث خواهند شد که ما اعتماد به نفس پایینی را تجربه کنیم .

 

با انجام آزمون عزت نفس می توانید از وضعیت خود مطلع شوید.

 

عزت نفس مهم تر است یا اعتماد به نفس

هر دوی مواردی که بیان شد اگر در جای خود وجود نداشته باشند می توانند باعث سختی و درد کشیدن ما شوند . ولی نبودن عزت نفس ما را بسیار عذاب خواهد داد .

عزت نفس ، درونی می باشد و به دست آوردن ویژگی های درونی به مراتب سخت تر از رسیدن به ویژگی های بیرونی می باشد . چنانچه ما عزت نفس داشته بایم ولی اعتماد به نفس نداشته باشیم ، کار سختی پیش روی نخواهیم داشت .

ما در این موقعیت مانند آشپزی هستیم مواد اولیه ی ساخت غذا را دارد ولی نمی داند که چگونه و با چه ترتیبی باید این مواد را داخل قابلمه بریزد .این مشکل به راحتی و با خواند یک کتاب آشپزی،  ظرف 15 دقیقه  حل خواهد شد .ولی وای بر آن روزی که ما مواد اولیه خوبی نداشته باشیم .

اگر ما عزت نفس نداشته باشیم ولی اعتماد به نفس داشته باشیم نخواهیم توانست یک زندگی عالی بسازیم . به این دلیل که ما با خودمان دشمن هستیم و این دشمنی جلوی حرکت ما بسوی زندگی عالی را می گیرد .

اگر مواد اولیه خوب نباشد و ما بدون آن مواد اولیه و فقط با  مهارتمان بخواهیم غذایی را بپزیم تا ابد هم نخواهیم توانست این کار را انجام دهیم .

 

راه های افزایش عزت نفس در بزرگسالان

اکثر مردم زمانی که به سن بزرگسالی می رسند حرف های زیر را میزنند :

گوشم سوت می کشد ، بدنم درد می کند ، چشمانم دیگر سو ندارند ، نفس هایم سخت بالا می آیند ،سرم درد می کند ، چیزی یادم نمی ماند ، فرسوده شده ام ، بدنم تیر می کشد ، زانو هایم درد می کند ، نمی توانم به راحتی تنفس کنم و شاید هزاران مشکل دیگر که خوشان آنها را بوجود آورده اند و خبری از آن ندارند .

 

روابطم ناکارآمد هستند

مردم زمانی که به سنین بزرگسالی میرسند ، این حرف ها را هم می زنند .

اطرافیانم با من یکجوری رفتار می کنند ، مردم رفتارشان با من عجیب است ، زمانی که به آنها احتیاج دارم غیبشان می زند ، با من رفتار خوبی ندارند ، من را آدم حساب نمی کنند ، انگار دوست دارند من کنارشان نباشم ، مدام باعث می شوند صبر من لبریز شود ، از من توقعات زیادی دارند ، دست از سرم بر نمی دارند ، در کارهایم مداخله می کنند ، منقد همیشگی کار های من هستند ، عزت نفسم را تخریب می کنند و هزاران مشکل دیگر که خوشان بوجود آورده اند و باز هم از آن اطلاعی ندارند .

 

هشتم گروی نهم است

زمانی که به سن بزرگسالی میرسید این مسئله کاملا عادی است که بگویید :

درآمدم کفاف زندگی ام را نمی دهد ، به پول بسیار احتیاج دارم ، هیچ وقت نشده که محض رضای خدا هم که شده دخلم به خرجم برسد ، پول قبل از این که به جیبم برسد از جیبم می رود ، آرزو به دل مانده ام که پولم تا آخر ماه در جیبم بماند و از این مدل حرف ها که طبق معمول نمی دانیم که این خودمانیم که این بلا را سر خودمان آورده ایم و عزت نفس خود را خرد کرده ایم .

 

زندگی آنطور که می خواهم نیست

کار ها آنطور که می خواهم پیش نمی رود ، هر کس از راه می رسد عزت نفس و حرمت نفس را زیر پای خود له می کند ، هرگز نتوانسته ام که  به خواسته هایم جامع عمل بپوشانم ،سر در گم هستم ، نمی دانم چه کنم ، حیرانم ،هیچ وقت به حد کفایت زمان ندارم ، نیاز های من مهم نیست ، راههای افزایش عزت نفس در بزرگسالان رامی دانم ولی به آنها عمل نمی کنم ، می خواهم عزت نفسم را بیشتر کنم ولی نمی توانم ، استعداد ندارم ، هیچ وقت نشده کاری را صحیح انجام بدهم ، همش امروز و فردا می کنم ، هر چه میکنم جلویم مانعی سبز می شود و هزاران هزار مورد دیگر که عامل اصلیش خودمان هستیم

 

بزرگسالان چگونه می توانند عزت نفس خود را افزایش دهند ؟

هرطور که درباره ی خود فکر کنیم ، برایمان تبدیل به واقعیت می شود .

من باور دارم که هر فرد ( حتی خودم) به طور کامل و صد درصد مسئول اتفاقاتی است که در زندگی اش رخ می دهد .هر فکری که از ذهن ما رد می شود فردای ما را می سازد .

یعنی ، این  خود ما هستیم که اوضاع و شرایط را رقم می زنیم و بعد برای ناکامی خود پای دیگران را به میان می آوریم .

هیچ چیز ، هیچ جا و در هیچ زمانی بر ما کنترل ندارد ، چون این ما هستیم که فرمان اندیشه های خود را در دست داریم .

 

کدام جمله تکه کلام شماست ؟

همه منتظرند که سر بزنگاه گیرم بندازند .

همه منتظرند که اگر خدمتی از دستشان برایم بر می آید ، این لطف را برای من انجام دهند .

اعتقاد به هر یک از جملات بالا ، باعث می شود که ما تجربیات کاملا متفاوتی را داشته باشیم .

در واقع به این صورت که هر اعتقادی درباره ی خود ، زندگی و… داشته باشیم برای ما تبدیل به واقعیت می شود .

 

“کائنات ما را در هر اندیشه ای که داریم و به آن معتقدیم حمایت خواهند کرد “

 

به بیانی دیگر ، ذهن نیمه هشیار ما هر اعتقادی را که برگزینیم می پذیرد و باعث  می شود آن اتفاق برای ما به واقعیت تبدیل شود .این به این معناست که هر چیز که درباره­ی خود و زندگی و .. با آن اعتقاد داریم برایمان به واقعیت تبدیل می شود و جلوه ای از آن را در زندگیمان خواهیم دید .

آن چیز که به آن می اندیشی به واقعیت تبدیل می شود و بی نهایت راه برای فکر کردن وجود دارد .

الآن که فهمیدیم چنین است پس معقول است که به جای این که فکر کنیم : همه منتظرند که سر بزنگاه گیرم بندازند .

به این فکر کنیم که : همه منتظرن که اگر خدمتی از دستشان برایم بر می آید ، این لطف را برای من انجام دهند .

این موضوع به طور مستقیم با افزایش عزت نفس ما رابطه دارد . فکر های ما شخصیت ما را می سازند و یکی از قدرتمند ترین راه ها برای افزایش عزت نفس این است که درباره ی خود و زندگی اعتقاد بهتری داشته باشیم .

اگر از من بپرسند چگونه عزت نفس خود را افزایش دهیم  به آنها می گویم اولین قذم این است که درباره ی خود و زندگی بهتر فکر کنید تا واقعیت زندگیتان نیز بهتر شود .

 

کائنات هرگز درباره ی ما قضاوت نمی کنید

این قدرت فقط وجود و ارزش ما را می پذیرد و بعد چیز هایی که به آن معتقدیم را در زندگی مان به واقعیت تبدیل می کنند . اگر فکر کنم زندگی یعنی تنهایی و گوشه گیری و این که هیچ کس دوستم ندارد و یا این که زندگی یعنی بی رحمی ، آنگاه است که همین ها را در دنیای واقعی نیز خواهم دید ، خواهم دید که افراد به من خیانت می کنند ، من را به گوشه ای می اندازند و در حقیقت هیچ دوستی ندارم .

هر چند که اگر بخواهم با عزم و اراده و اشتیاق از این اعتقاد دست بردارم  و با تاکید به خود بگویم که : محبت در جهان بسیار است و من نازنین و دوست داشتنی هستم  و در زندگی می توان به دیگران اطمینان داشت و روی آنها حساب کرد . و به این اعتقاد تازه بچسبم و همیشه تکرارش کنم ، آن زمان است که برای من تبدیل به واقعیت خواهد شد .

آن زمان است که مردم دوست داشتنی وارد زندگی من می شوند و من نیز به دیگران محبت نشان  می دهم و افرادی که قبلا نیز می شناختم بهمن محبت فراوانی می کنند .

به جرات می توانم بگویم که این روش یکی از قدرتمند ترین روش های جهان است که کافیست فقط در زندگیتان اجرایش کنید و نتایج چشمگیرش را ببینید .

 

“در واقع بیشتر ما درباره ی این که چه کسی هستیم عقاید نابخردانه ای داریمو

درباره ی این که زندگی را چگونه باید زیست ، قواعد بسیار بسیار خشکی داریم .”

چگونه می توانم قدم به قدم  عزت نفس خود را افزایش دهیم؟

  • ابتدای کار ، باور های آسیب رسان و آزار دهنده ی خود را یادداشت کنید این کار باعث می شود که بدانید چه عقایدی شما را اذیت می کنند .
  • به دنبال جانشین صالحی برای آن بگردید
  • پس از یافتن این جانشین آنقدر آن را تکرار کنید که تبدیل به باور اصلی شما بشود .

 

چطور عزت نفس خودم رو افزایش بدهم ؟

برای این که بتوانید عزت نفس خود را افزایش دهید و آن را قدرتمند کنید کافیست راهنمای عملی قدم به قدم را اجرا کنید و به آن پایبند باشید .

آزمون عزت نفس

با کلیک روی اینجا می توانید عزت نفس خود را اندازه گیری کنید

شرکت در دوره رایگان عزت نفس و اعتماد به نفس  :

برای شرک در دوره رایگان عزت نفس اطلعات خود را در زیر تکمیل کنید

«شاهکار ذهن»

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − پنج =