وبلاگ

عزت نفس و اعتماد به نفس مقاله جامع و کاربردی + ویدیو ،تست

همه چیز درباره عزت نفس و اعتماد به نفس

به جرات می توانم بگویم عزت نفس یکی از قدرتمند ترین مولفه های موفقیت است .
هرکس معنی عزت نفس را بداند و روی عزت نفسش کار کند، به موفقیت خواهد رسید و یا موفقیتش را افزایش خواهد داد.
در این مقاله سعی داریم اطلاعات جامعی راجع به عزت نفس در اختیار شما دوستان قرار بدیم . با ما همراه باشید.

[section label=”Info Blocks” padding=”60px”] [row label=”Info Block 1″ v_align=”middle”] [col span=”6″ span__sm=”12″] [ux_image id=”2270″ image_size=”original”] [/col] [col span=”6″ span__sm=”12″ align=”left”]

عزت نفس چیست ؟

عزت نفس یعنی دوست داشتن خود . عزت نفس یکی از مولفه های مهم روانشناسی می باشد که در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است .

اگر ما خودمان را دوست داشته باشیم، توانایی هایی بدست می آوریم که با کمک آنها می توانیم زندگیمان را متحول کنیم .

[/col] [/row] [gap height=”100px”] [row label=”Info Block 2″ v_align=”middle”] [col span=”6″ span__sm=”12″]

مثالی می آورم تا بدانیم عزت نفس چیست

فرض کنید قرار است به سفری اجباری بروید. این سفر شرایطی دارد . تمام مخارج شما پرداخت می شود و مدت سفرتان نیز هر چقدر است که شما بخواهید .

فقط یک شرط دارد؛ باید با دشمن دیرینه ی خود به این سفر بروید ( فردی که از کودکی با او دشمن بوده اید .) قبول می کنید که به این سفر بروید ؟

[/col] [col span=”6″ span__sm=”12″ force_first=”small”] [ux_image id=”2271″ image_size=”original”] [/col] [/row] [gap height=”100px”] [row label=”Info Block 3″ v_align=”middle”] [col span=”6″ span__sm=”12″ align=”center”] [ux_image id=”2273″ image_size=”original”] [/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

ممکن است قبول کنید که به این سفر بروید وسایل خودتان را جمع می کنید و با خود می گویید رفتن به این سفر به تحمل کردن کنایه ها ، غر زدن ها، دعوا ها و فحش دادن های دشمنم می ارزد.( مطمئنا آنچنان لذتی از این مسافرت نخواهید برد و کمتر به گردش و تفریح خواهید پرداخت )

ناگهان اتفاق عجیبی رخ می دهد !!! چند ساعت قبل از سفر به شما می گویند می توانید به جای دشمنتان ، بهترین دوستتان را با خود ببرید .

حالا انتخاب شما کدامیک است ؟ (بهترین دوستتان یا بدترین دشمنتان !؟)

[/col] [/row] [gap height=”100px”] [row label=”Info Block 4″ v_align=”middle”] [col span=”6″ span__sm=”12″ align=”center”] [ux_image id=”2274″ image_size=”original”] [/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

بدیهی است که ما با بهترین دوستمان به سفر می رویم . چون هم بیشتر خوش می گذرد ، هم گرم صحبت می شویم و مسیر زود تر تمام می شود و هم این که از این مسیر بیشتر لذت خواهیم برد.

اگر ما این سفر را مسیر موفقیت در نظر بگیریم خواهیم دید که خیلی از افراد کاملا برعکس رفتار می کنند . آنها بدون این که خودشان را دوست داشته باشند این مسیر را شروع می کنند و بدیهی است که یا وسط راه خسته می شوند و باز می گردند، یا این که به موفقیت می رسند ولی احساس خوبی ندارند و نمی توانند از موفقیتشان لذت ببرند.

اگر ما عزت نفس داشته باشیم یعنی دوستی را برای زندگیمان انتخاب کرده ایم که تا همیشه در کنار ما خواهد بود . ولی اگر عزت نفس نداشته باشیم ، با بزرگ ترین دشمنمان تا آخر زندگیمان زندگی خواهیم کرد .

حال دیگر میل خودتان است که کدامیک را انتخاب می کنید .

[/col] [/row] [gap height=”170px”]

شما باید خود را دوست داشته باشید و عاشق خودتان باشید . این کار باعث می شود که در پیچ ها و سختی های موفقیت همراهی خوب و مورد اعتماد برای خود باشید تا بتوانید از این سختی ها جان سالم به در ببرید .

عزت نفس نه تنها شما را به سمت نتایج فوق العاده راهنمایی می کند بلکه بر روی زندگی شخصی شما ( یعنی ارتباط با اطرافیان ،سلامتی ، انتخاب های شما ، دوستانتان ، ارتباط با همسرتان و… ) تاثیر شگرفی می گذارد .

تا اینجا به این مسئله پرداختیم کع عزت نفس چیست و مثالی راجع به عزت نفس برای شما آوردیم . در ادامه به جنبه های دیگر عزت نفس خواهیم پرداخت .

[gap height=”50px”] [/section] [section bg_color=”rgb(240, 240, 240)”] [row] [col span__sm=”12″ margin=”40px 0px 0px 0px” align=”center”]

اهمیت عزت نفس از دید بزرگان

عزت نفس مسئله ای نیست که فقط در شهر یا کشور ما به آن پرداخته شود . عزت نفس برای تمام جهان اهمیت ویژه ای دارد .

[/col] [/row] [row col_bg=”rgb(255,255,255)” v_align=”equal” padding=”40px 40px 40px 40px”] [col span=”4″ span__sm=”12″]

بر هیچ مسلمانی جایز نیست که خود را ذلیل کند .

[featured_box img_width=”50″ pos=”left” font_size=”small” class=”circle”]
مطالعه کنید   باید با خودمون چطور صحبت کنیم ؟ + ویدیو

حضرت محمد (ص)

[/featured_box] [/col] [col span=”4″ span__sm=”12″]

یک مرد بدون تأیید خودش نمی تواند راحت باشد

[featured_box img=”2229″ img_width=”50″ pos=”left” font_size=”small” class=”circle”]

mark twain

writer

[/featured_box] [/col] [col span=”4″ span__sm=”12″]

خودت را با هیچکس در این دنیا مقایسه نکن اگر این کار را انجام دهید به خودتان توهین می کنید

[featured_box img=”2228″ img_width=”50″ pos=”left” font_size=”small” class=”circle”]

Bill Gates

Co-founding Microsoft

[/featured_box] [/col] [/row] [/section] [section] [gap height=”170px”] [row v_align=”middle” h_align=”center”] [col span=”6″ span__sm=”12″] [ux_image id=”2277″ image_size=”original”] [/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

چرا عزت نفس مهم است ؟

خودکاری را در نظر بگیرید ، این خودکار تا زمانی خودکار است که بتواند بنویسد . اگر خودکاری جوهرش را از دست بدهد، دیگر خودکار نیست و باید دور انداخته شود .

انسان هم مثل خودکار است . انسانی که جوهره داشته باشد موفق است، انسانی که جوهره دارد قدرتمند است ، انسانی که جوهره دارد تاثیر گذار است ، انسانی که جوهره دارد روابط عاطفی خوبی دارد ، سالم و… است .

ما در روانشناسی به این جوهره عزت نفس می گوییم . پس کسی که عزت نفس دارد موارد زیر را نیز در زندگی اش دارد .

[/col] [col span__sm=”12″ align=”center”] [gap height=”170px” height__sm=”100px”] [ux_image id=”2279″ image_size=”original” width=”54″ width__sm=”100″]

عکس بالا به شما بخشی از تاثیرات عزت نفس بالا را نشان می دهد . این موارد به شما کمک می کند بدانید عزت نفس چیست و چرا عزت نفس مهم است. برای آشنایی بیشتر با تاثیرات عزت نفس پیشنهاد می کنم حتما کلیپ زیر را تماشا کنید .

[gap height=”100px” height__sm=”38px” height__md=”55px”] [/col] [col span=”6″ span__sm=”12″ align=”center”] [ux_image id=”2290″ image_size=”original”] [/col] [col span=”6″ span__sm=”12″ align=”center”]

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

به دلیل شباهتی که دو کلمه ی عزت نفس و اعتماد به نفس به یکدیگر دارند خیلی از افراد فرق این دو را نمی دانند و از طرفی گاهی اوقات آنها را با هم اشتباه می گیرند . در با تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس آشنا می شویم و تعریف هر یک را دقیق تر یاد می گیریم.

اعتماد به نفس مانند سیبی است که درخت آن عزت نفس است . یعنی عزت نفس چیزی بزرگ تر از اعتماد به نفس است و  اعتماد به نفس  از عزت نفس نشئت می گیرد .

در واقع اعتماد به نفس بخش کوچکی از درخت تنومند عزت نفس است.

[/col] [/row] [gap height=”70px”] [row v_align=”middle” h_align=”center”] [col span__sm=”12″]

اعتماد به نفس چیست ؟

اعتماد به نفس یعنی اعتماد داشتن به کاری که انجام می دهیم . مثلا من یک روانشناس، دانشجو، کارمند، مدیر و… هستم که به کاری که انجام می دهم اعتماد دارم و زمانی که شروع به انجام کاری که بلد هستم می کنم می دانم که می توانم آن کار را به بهترین شکل انجام دهم .

همانطور که گفتیم اعتماد به نفس بخش کوچکی از عزت نفس است . این یعنی داشتن اعتماد به نفس شرط لازم است ولی کافی نیست .

[/col] [col span__sm=”12″ bg_color=”rgb(241, 237, 237)” text_depth=”1″ depth=”2″]

(یادآوری) عزت نفس چیست ؟

عزت نفس یعنی دوست داشتن خود ، یعنی احترام به خود، یعنی ما باید ارزش خودمان را بدانیم . عزت نفس یکی از مولفه های مهم روانشناسی می باشد که در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است .

اگر ما خودمان را دوست داشته باشیم، توانایی هایی بدست می آوریم که با کمک آنها می توانیم زندگیمان را متحول کنیم .

[/col] [col span=”6″ span__sm=”12″] [gap height=”100px”] [ux_image id=”2300″ image_size=”original”] [/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

عزت نفس یا اعتماد به نفس، کدامیک مهم تر است ؟

این پرسش که عزت نفس مهم تر است یا اعتماد به نفس یکی از سوال هایی است که خیلی پرسیده می شود . ولی فکر می کنم با مثال هایی که راجع به عزت نفس و اعتماد به نفس زدیم شما کاملا می دانید کدامیک اهمیت بیشتری دارد .

عزت نفس مانند دریایی بزرگ است که اعتماد به نفس از آن بوجود می آید و یکی از رودخانه های آن است . فردی که اعتماد به نفس دارد ولی عزت نفسی  ندارد، نمی تواند از زندگی اش لذت ببرد ، همیشه تلاش بیهوده می کند و به هیچ نتیجه ی خاصی در زندگی اش نمی رسد . دلیلش هم این است که دشمن خود را برای سفر برگزیده است ( طبق گفته های قبلی )

مطالعه کنید   چگونه در زندگی زناشویی خلاقیت داشته باشیم؟
[/col] [/row] [/section] [gap height=”100px” height__sm=”13px” visibility=”hide-for-small”] [section bg_color=”rgb(246, 246, 246)”] [row v_align=”middle” h_align=”center”] [col span=”6″ span__sm=”12″] [ux_image id=”2303″ image_size=”original”] [/col] [col span=”6″ span__sm=”12″ align=”center”]

ممکن است من پزشک با اعتماد به نفس بالایی باشم ولی در زندگیم احساس خشنودی نکنم . ممکن است من یک معلم نمونه باشم که به کار خودم ایمان دارم و می توانم به راحتی کار هایی را انجام بدهم که هر کسی از پسشان بر نمی آید ( اعتماد به نفس بالایی دارم ) ، ولی در زندگیم احساس خوشنودی نمیکنم ، احساس نمیکنم که حال دلم خوب است .

اگر دچار عزت نفس پایین شده باشید  همانند فردی خواهید شد که در باتلاق گیر افتاده است .فردی که در باتلاق گیر افتاده باشد هرچقدر دست و پا بزند نخواهد توانست از آن باتلاق نجات پیدا کند .

اگر عزت نفس من پایین باشد همیشه تلاش می کنم از زندگی ام لذت ببرم ولی هیچ وقت نمی توانم طعم این لذت را بچشم ، چون عزت نفس (که خیلی مهم است را) ندارم .

[/col] [col span__sm=”12″]

پس اگر تا به حال سعی می کردید با تغییر شرایط ، خودتان را تغییر بدهید ، حال دلتان را بهتر کنید و به دنبال عزت نفس خود بگردید  در اشتباه بودید ، شما باید بار سفر خود را می بستید ولی به جای دنیای بیرونتان به دنیای درونتان سفر می کردید .در ادامه راز های شروع این سفر را به شما خواهیم گفت و به شما خواهیم آموخت که چطور عزت نفستان را افزایش دهید .

[/col] [/row] [/section] [row v_align=”middle” h_align=”center”] [col span=”6″ span__sm=”12″] [ux_image id=”2322″] [/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

 

آیا عزت نفس بیش از اندازه داریم ؟

تا به اینجا راجع به این که عزت نفس چیست و چرا اهمیت دارد صحبت کردیم و در کنار آن دلایل اهمیت عزت نفس را نیز بیان کردیم . حال می خواهیم به این موضوع بپردازیم که آیا عزت نفس بالا می تواند موجب بوجود آمدن مشکلات در ما بشود ؟

می خواهم این پرسش را با پرسشی دیگر جواب بدهم ، آیا ما سلامتی بیش از اندازه داریم؟ آیا تابحل شده است که بگوییم فلانی بیش از اندازه سالم است ؟

همانطور که می دانید ما هیچ وقت نمی گوییم فلانی بیش از حد سالم است . چون سلامتی هرچقدر بیشتر باشد بهتر است به خاطر این که سلامتی صفتی پسندیده است .

عزت نفس نیز همانند سلامتی یک صفت خوب و پسندیده است ، پس ما هیچ وقت نمی توانیم بگوییم عزت نفس بالا می تواند بد باشد . اگر بخواهم به شکل دیگری این مسئله را بیان کنم می گویم هرچقدر که عزت نفسمان را افزایش دهیم باز هم کم است .

پس چرا برخی اوقات افرادی را می بینیم که عزت نفس بالایی دارند ولی خیلی بد رفتار می کنند و باعث می شوند حس کنیم عزت نفس زیاد از حد وجود دارد ؟

متاسفانه خیلی از افرادی که آشنایی کاملی با عزت نفس ندارند عزت نفس را با غرور و تکبر اشتباه می گیرند .  در ادامه بهم وضوع  تفاوت عزت نفس با غرور و خودشیفتگی خواهیم پرداخت .

[/col] [/row] [gap height=”170px”]

تفاوت عزت نفس با غرور و خودشیفتگی چیست ؟

حتما تا به حال به بازار میوه فروش ها رفته اید . در این بازار چه اتفاقی می افتد ؟ میوه فروش ها میوه های خود را بر روی گاری یا در ویترین مغازه شان چیده اند، داد می زنند و می گویند : میوه دارم، میوه تازه دارم. حتما بازار طلا فروش ها را نیز مشاهده کرده اید، در این بازار هیچ فروشنده ای فریاد نمی زند که من طلا می فروشم !دلیل این موضوع چیست؟

 

هرکس محصول با ارزش تری داشته باشد کم تر فریاد می زند . مردم می دانند طلا چیست، جواهر چیست و چه ارزشی دارد، نیازی نیست کسی فریاد بزند . خود آن محصول فریاد می زند که من با ارزشم و نیازی به فریاد فروشنده نیست.اما آن میوه فروش مجبور است که بگوید میوه من بهتر و تازه تر است .

 

از همین مثال ساده می توانیم بفهمیم افرادی که فریاد می زنند من می توانم فلان کار را انجام بدهم، من بهترینم من رزومه زیادی دارم و… هیچ چیز بلد نیستند .چون اگر در کار خود حرفه ای بودند نیازی به از خودشان گفتن نداشتند .این افراد اگر توانایی واقعی می داشتند ، دست به اقدام می زدند، کار می کردند و اجازه می دادند که خود کارشان فریاد بزند ، نه این خودشان فریاد بزنند که من فلان کار را می کنم و توانایی من فلان است . اصلا نیازی به این کار نداشت .پس یکی از تفاوت های اصلی بین فردی که عزت نفس بالایی دارد و آنی که خودشیفته است تعریف کردن بیش از حد از خود است .

مطالعه کنید   غلبه بر ترس با ۷ تکنیک کاربردی

 

[gap height=”170px”] [row v_align=”middle” h_align=”center”] [col span=”6″ span__sm=”12″] [ux_image id=”2324″ image_size=”original”] [/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

 

چرا مردم مغرور می شوند؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد ! برای روانشناسان غرور یعنی ترس! ترس از چه چیز؟

فردی که مغرور است از این می ترسد که مبادا تایید نشود، مبادا از او انتقاد شود، نکند دیگران نقطه ضعفش را پیدا کنند و او را با خاک یکسان کنند !؟ به همین دلیل فاصله می گیرند و یک سپر روبروی بقیه نگه می دارند. سپری از جنس اخم کردن، فاصله گرفتن، کوتاه پاسخ دادن و… . این فرد فاصله می گیرد که خودش اذیت و با خاک یکسان نشود ولی ما فکر می کنیم این فرد خودش را از ما بالا تر می داند و به هیچ کس اهمیت نمی دهد .

 

اگر این فرد قدرتمند باشد و عزت نفس بالایی داشته باشد از چیزی نخواهد ترسید و شما را با آغوش باز خواهد پذیرفت .نیازی به فاصله گرفتن، اخم کردن، کم اهمیتی و… نیست ! یک جواهرو الماس نیازی ندارد که به بقیه بگوید کیست و خودش را نشان بدهد ، کافیست سکوت کند تا واقعیت  درونی اش درباره الماس بودنش فریاد بزند . مانند شب روز که اصلا نیازی ندارند به ما با منطق و استدلال ثابت کنند که ما شبیم یا روز !

آن چیز که عیان است چه حاجت به بیان است !؟

[/col] [/row] [gap height=”170px”]

آیا عزت نفس بر روی رفتار ما تاثیر دارد ؟

ممکن است برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که آیا می توان تاثیر عزت نفس بر روی رفتار را مشاهده کرد یا خیر . 

همانطور که می دانید عزت نفس عاملی است درونی به گونه ای که در اعماق وجود ما ریشه دوانده است ، به همین دلیل عزت نفس بالا یا پایین به سرعت خودش را در رفتار افراد نشان می دهد .مثلا فردی که عزت نفس بالایی دارد به سختی ناراحت می شود و در زمان ناراحتی نیز می تواند خشم خود را کنترل کند ولی شخصی که عزت نفس پایینی دارد کاملا برعکس رفتار می کند 

عزت نفس فقط بر روی رفتار ما تاثیر ندارد ، بلکه بر روی صحبت کردن ، گوش دادن ، لباس پوشیدن ،درآمد، ارتباطات ما و… تاثیر می گذارد . عزت نفس تا این حد عمیق است . پس اگر بتوانید عزت نفستان را افزایش دهید مطمئنا ویژگی های بالا و حتی موارد دیگر را بهتر خواهید کرد .

متاسفانه ما با تاثیرات شگفت انگیز عزت نفس آشنا نیستیم و به شدت از همین موضوع نیز ضربه می خوریم !

[gap height=”100px”] [row v_align=”middle” h_align=”center”] [col span=”6″ span__sm=”12″] [ux_image id=”2415″ image_size=”original”] [/col] [col span=”6″ span__sm=”12″]

عزت نفس چگونه بر درآمد ما تاثیر می گذارد؟

فردی که عزت نفس دارد قدر خود را می داند و همیشه تلاش می کند به درآمدی که لایقش است برسد . همین باعث می شود در کنار هدف گذاری درست،  عملگرایی بالایی نیز داشته باشد 

[/col] [col span__sm=”12″ align=”center”]

ضمنا افرادی که عزت نفس بالایی دارند همیشه به دنبال یادگیری هستند . این افراد قدرت یادگیری را دانسته اند و سعی می کنند از تمام اتفاقات زندگیشان یاد بگیرند . یادگیری یکی از مهم ترین ارکان موفقیت است که اگر آنرا بدانیم و از آن استفاده کنیم مطمئنا موفق خواهیم شد . 

رابطه عزت نفس بالا و شانس

یکی از بزرگترین ارکان شانس ، فرصت طلبی است . اگر ما حواسمان به موقعیت هایی که برایمان پیش می آید نباشد مطمئنا نخواهیم توانست از شانسمان بیشترین استفاده را ببریم .

افرادی که عزت نفس بالایی دارند همیشه منتظر فرصت های جدید هستند که بتوانند بهترین استفاده را از آنها ببرند . این افراد به خوبی یاد گرفته اند که چگونه از اتفاقات روزانه درس بگیرند .

[/col] [/row]
اشتراک گذاری:

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید