چرا نباید اهدافمان را به دیگران بگوییم ؟

چرا نباید اهدافمان را به دیگران بگوییم | حسین ملت خواه

خیلی از افراد عادت دارند اهدافشان را با اطرافیانشان در میان بگذارند و تشویق بشوند تاانگیزه پیدا کنند . در این مقاله می آموزیم که تعریف کردن اهداف به دیگران چه مشکلاتی را بهمراه خواهد داشت .

اگر اهدافمان را به دیگران بگوییم چه می شود ؟

اگر اهدافمان را به دیگران بگوییم چه می شود ؟

نسل های قبل از ما معتقد بودند که نباید اهداف را به دیگران گفت، چون چشممان می زنند . و زمانی که کمی علمی به این موضوع نگاه می کنیم می بینیم که حرف آنها درست بوده است . علم ثابت کرده است که گفتن اهداف به دیگران می تواند باعث شود به اهدافمان نرسیم . بیایید کمی علمی به این ماجرا نگاه کنیم ، نه خرافی !

زمانی که فردی هدفش را به دیگران می گوید با دو نوع واکنش روبرو می شود .

واکنش اول : اگر اهدافمان را به دیگران بگوییم  تحقیر می شویم 

بهترین نوع واکنش تحقیر شدن است . زمانی که ما هدفمان را با شخصی در میان می گذاریم آن فرد ممکن است ما را تحقیر کند و باعث شود ما احساس سر خوردگی نسبت به خودمان پیدا کنیم و هدفمان را رها کنیم . دلیلش هم این است که خیلی از افراد دستاورد ها را برای تایید شدن توسط دیگران می خواهند و زمانی که ببینند این دستاورد نظر آنها را جلب نمی کند دست به آن کار نخواهند زد . همانطور که گفتم این احساس حقارت قسمت خوب ماجراست ، قسمت بدماجرا زمانی رخ می دهد که آن فرد ما را تشویق کند .

واکنش دوم : اگر هدفمان را به شخصی بگوییم تشویق خواهیم شد 

مغز ما اساسا فرق بین واقعیت و تصویر ذهنی را نمی داند . بگذارید برایتان مثالی بزنم : « بعد از خواندن این مثال چشمانتان را ببندید و در ذهن خود گوجه سبزی را تصور کنید ، این گوجه سبز بسیار ترش است و شما به آن نمک می زنید و یک گاز از این میوه ترش می زنید . » آب دهنتان راه افتاد ؟ بله . جالب است که بدانید اسید معده شما هم فعال شده است و آنزیم هایی نیز در روده تان آماده هضم این میوه شده اند ؛ اما خبری از گوجه سبز نیست ، تمامش یک تصویر ذهنی بود . حالا بهتر متوجه این موضوع شدید که ذهن ما فرق بین واقعیت و تصویر ذهنی را نمی داند !

مطالعه کنید   چرا نباید به هر آهنگی گوش داد ؟

زمانی که ما به اهدافی مثل خانه ، ماشین ، بیزینس و در کل موفقیت واقعی می رسیم خوشحال خواهیم شد و یک حس شادمانی رسیدن به هدف در ما بوجود خواهد آمد . این حالت حاصل فعل و انفعالات درون بدن ما می باشند و باعث حس خوش در ما می شوند .

اگر هدفمان را به شخصی بگوییم تشویق خواهیم شد 

وقت آن است که برگردیم به اصل مطلب . زمانی که ما به اطرافیانمان می گوییم من هدفم این است که فلان ماشین را بخرم و یا فلان کار را بکنم آنها خواهند گفت آفرین و ما را تشویق خواهند کرد . این تشویق احساس خوبی را در ما بوجود خواهد آورد . دقیقا به اندازه آن حس خوبی که بعد از رسیدن به آن هدف در واقعیت برای ما رخ خواهد داد . مثلا اگر من بعد از  خرید یک ماشین در واقعیت 100 واحد احساس خوشی به خاطر تشویق دیگران کنم ، با تشویق دیگران قبل از خرید آن ماشین هم 100 واحد احساس خوشی خواهم کرد، چون مغز من فرق بین واقعیت و تصویر ذهنی را نمی داند و فکر می کند به آن هدف رسیده است . همین یک کار کرد ذهن باعث خواهد شد که بیخیال تلاش کردن بشیم و قید هدفمان را بزنیم . در این حالت مغزمان می گوید : من که تشویقم را گرفتم و انگار به آن هدف رسیده ام ، چه اصراری است که من تلاش کنم و خودم را عذاب بدهم تا به چیزی که داشته ام برسم . و همین می شود که به قول قدیمی ها چشم می خوریم ، البته که چشم زخم نوعی خرافه است ! اگر ما هدفمان را به دیگران بگوییم در هر دوحالت ضرر کرده ایم و فرصت را از دست داده ایم

مطالعه کنید   بزرگترین راز عزت نفس از زبان استاد ملت خواه

اگر نباید هدفمان را بگوییم پس چه کار باید بکنیم ؟

اگر نباید هدفمان را بگوییم پس چه کار باید بکنیم ؟

بهترین پیشنهاد در همچین مواقعی این است که سکوت کنیم، هدف و مقصدمان را به دیگران نگوییم و در سکوت به تلاش کردن ادامه دهیم . با این کار ممکن است که امروز تشویق نشیم ولی رسیدن به هدفمان فردا روز چنان خواهد کرد که اطرافیانمان خودشان خبر دار بشوند و ما را تشویق کنند و بگویند من می دانستم که می رسی .

 

آیا هیچ وقت نباید هدفمان را به کسی بگوییم ؟

سیبلی که شبیه هدف است

گفتن مقصد به دیگران شرایطی دارد که آن را در پایین می بینید :

  1. فردی که به آ هدفمان ا می گوییم مثبت باشد و بتواند به ما انگیزه واقعی دهد ( نه انگیزه کاذب)
  2. یا این که آن فرد تجربه رسیدن به آن هدف را داشته باشد و راه و چاه را به ما نشان دهد .
مطالعه کنید   باید با خودمون چطور صحبت کنیم ؟ + ویدیو

در صورتی که فردی را پیدا کردید که دو خصوصیت بالا را داشت هدفتان را به او بگویید و از او راهنمایی بگیرید چون آن فرد کمک خوبی برای رساندن شما به آن هدف خواهد کرد .

هیسس! اهدافت را به هیچ کس نگو

استاد حسین ملت خواه در این مقاله به صورت کامل و واضح این موضوع را بیان کرده اند . حتما این ویدیو را ببینید و نظر و تجربیات خود را از گفتن اهداف به دیگران برای ما بنویسید .

برای رسیدن به اهدافمان به چه چیزی نیاز داریم ؟

یکی از مولفه های بسیار قدرتمند برای رسیدن به موفقیت عزت نفس است . اگر می خواهید اطلاعات بیشتری راجع به عزت نفس کسب کنید به مقاله صفر تا صد عزت نفس مراجعه کنید و یا با رفتن به صفحه آزمون عزت نفس ، عزت نفستان را بسنجید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 3 =