وبلاگ

حالت آلفای ذهنی چیست ؟

مقاله همه چیز درباره ی آلفای ذهنی

آلفای ذهنی، نوعی از امواج مغزی می باشد که می تواند به ما کمک کند تا به خواسته هایمان برسیم و تغییراتی که می خواهیم  در ذهنمان درونی سازی کنیم. در این مقاله می خواهیم بدانیم آلفای ذهنی چیست ؟ تا بتوانیم با حداقل تلاش فیزیکی به خواسته هایمان برسیم .

آلفای ذهنی چیست ؟
همه چیز درباره ی آلفای ذهنی و امواج مغزی آلفا

 

قدرت آلفای ذهنی چیست ؟

تابحال شده است که به شخصی فکر کنید و این فرد به شما زنگ بزند یا پیام بدهد ؟ تا بحال شده است که چیزی  دلتان بخواهد و در خانه تان را بزنند و آن را برایتان بیاورند ؟ در آن زمان با خود چه می گویید ؟ می گویید عجب آدم حلال زاده ای است . کاش از خدا چیز دیگری می خواستم و … حتما دلیلی برای این اتفاقات وجود دارد ولی کمتر کسی دلیل این اتفاق را می داند

چرا این اتفاق ها می افتند ؟

به طور خلاصه  می توانم بگویم شما در آن زمان در حالت عادی نبودید . ذهن ما حالتی دارد که اگر در آن قرار بگیریم ، هرچه که از پرده ذهنمان بگذرد اتفاق می افتد . دقت کنید ، گفتم« هر چی …»

زمانی که در این حالت قرار می گیرید هرچه بخواهید اتفاق می افتد . ما به این حالت می گوییم حالت آلفا .زمانی که شما در حالت آلفا باشید و فکری از ذهنتان عبور کند به واقعیت تبدیل خواهد شد حال چه بد چه خوب!

آلفا، قدرت بی نهایت انسان می باشد؛  که خداوند درون ما قرار داده است تا ما را شبیه به خود کند. ما توانایی خلق کردن داریم منظور این نیست که با یک بشکن از آسمان ماشین ۲۰۶ بیافتد و یا با یک بشکن زندگیمان از این رو به آن رو شود. نه منظورم این نیست.

منظورم تحقق رویاهاست . ذهن ما این قدرت را دارد که افرادی را به سمت ما بیاورد، شرایطی را برای ما بوجود آورد ،افرادی را پیش ما بیاورد تا بتوانیم به رویاهایمان برسیم و یا کاری کند کل دنیا فرمانبردار ما باشند و ما را به آرزوها و خواسته های مان برسانند ،ذهن ما بسیار قدرتمند است.  ولی به شرطی که در حالت آلفا باشیم، نه حالت عادی خودمان !

 

حالت آلفای ذهنی چند بار در روز اتفاق می افتد ؟

واقعیت این است که ما  هر روز تقریباً ۴ بار به این حالت  میرویم و مدت زمان آن ،  سه یا چهار ثانیه می باشد  در این سه یا چهار ثانیه هر چیزی که از پرده ذهن ما عبور کند و یا به کلام جاری شود تبدیل به واقعیت خواهد شد چه بد باشد چه خوب !  زمانی که شما به فردی فکر می کردید  و آن شخص را پس از مدتی ملاقات کردید، شما در حالت آلفا بودید . در این حالت فکری از پرده ذهنتان عبور کرد و بلافاصله تبدیل به واقعیت شد .

حال تصور کنید این قدرت را دارید که هرچیزی را که می خواهید به آن می رسید چه اتفاق جالبی،  یعنی کافیست بخواهید … و اتفاق می افتد به همین سادگی.

 

فواید قدرت آلفا برای ما

فواید قدرت آلفای ذهنی

قدرت آلفا، قدرت سازندگی انسان است با این قدرت می توانید ذهنتان را پاک سازی کنید. رفتارهای نامطلوب به وجود تان را کنید و رفتارهای جالب و تمیز و مرتب جایگزین کنید. می‌توانید ثروت کسب کنید ، سلامتی به دست بیاورید ،  می‌توانید ذهن تان را تقویت کنید حافظه تان را قوی تر کنید شادابی تان را افزایش دهید ، آرامش به دست بیاورید .نمی دانم چه میخواهی ولی این را میدانم که هر چیزی که بخواهید با قدرت آلفا می توانید به دست بیاورید .تا به اینجا یافتیم که حالت آلفای ذهنی چیست و چه قدرت هایی دارد ، در ادامه می خواهیم کمی عمیق تر به موضوع آلفای ذهنی بپردازیم .

تمامی موارد زیر و چندین ویژگی قدرتمند دیگر ، همگی از ویژگی های برجسته قدرت آلفا و فواید آن است . که با ورود به این حالت و آموزش صحیح می توانید به آنها برسید  :

 • برنامه ریزی ذهن برای رسیدن به اهداف
 • تغییر رفتار سریع
 • رفع بیماری و رسیدن به سلامتی
 • توانایی دریافت الهامات و گوش دادن به آنها
 • درونی سازی رفتار های جدید و دلخواه
 • از بین بردن موانع رسیدن به موفقیت
 • افزایش قدرت یادگیری و حافظه
 • رسیدن به آرامش
 • و…

در ادامه به توضیحی مختصر درباره این فواید می پردازیم

.

برنامه ریزی ذهن برای رسیدن به اهداف

ذهن فردی که  هیپنوتیزم می شود تمام دستوراتی که بشنود قبول می کند و آنها را انجام می دهد . مثلا اگر به ذغال داغی داشته باشیم و به مغزمان دستور بدهیم که این ذغال داغ نیست و مانند یخ سرد است ، ذهن ما آن را قبول می کند و بدون سوزش می توانیم از روی آن عبور کنیم ( این مورد را امتحان کرده ایم و می توانید فیلم اش را در صفحه اینستاگرام ما تماشا کنید ) . حال فرض کنید که ذهن شما در حالت هیپنوتیزم قرار دارد و شما می توانید به آن دستورات دلخواهتان را بدهید ( او نیز به دستورات شما گوش می دهد و به آنها عمل می کند ) . چه فرصتی از این بهتر که ما خواسته هایمان ( اهدافمن ) را به ذهنمان بگوییم و او ذهنمان را برای رسیدن به آنها برنامه ریزی کند و به ما کمک کند که این راه را بصورت آسانتری طی کنیم .

مطالعه کنید   چگونه عادت های بد را کنار بگذاریم؟

خبر خوبی برای شما دارم : ذهن شما در حالت آلفا ، هیپنوتیزم می شود و شما می توانید تمام چیزهایی را که برای رسیدن به هدف نیاز دارید به او بگویید تا در ذهنتان بوجود بیاورد تا خیلی آسان تر به اهدافتان برسید .

امواج مغزی؛ آلفای ذهنی

قدرت آلفای ذهنی،  پایه و اساس سبکهایی است که ما می‌توانیم به توانایی نیروی ناخودآگاه (unconscious) دسترسی پیدا کنید . اکثر افراد  که درزمینه‌های مختلف موفقیت هایی را  دارند از این تکنیک، به صورت خودآگاه و ناخودآگاه بهره جسته است.

یکی از روش های بررسی مغز  و فعالیت های آن اندازه گیری و ثبت فعالیت های الکتریکی مغز است که به آن الکتروآنسفالوگرافی (AAG)می گویند. این سبک، فعالیتهای را که در سطح قشر مغز یعنی کورتکس صورت می‌گیرد ، ثبت می‌کند.

در این سبک الکترودهایی را در نقاط مشخص و مختلف جمجمه متصل می‌کنند. شدت امواج الکتریکی مغز در سطح پایینی قرار دارد و توسط تقویت کننده هایی تقویت و ثبت می‌گردند. تکنیک اندازه گیری امواج مغز  ساده ودر عین حال بسیار مؤثر در شناخت پدیده های طبیعی مغز و سطوح مختلف آگاهی می باشد.

امواج مغزی بر اساس فرکانس شان  نامگذاری می‌شوند. که به ترتیب عبارتند از: بتا، آلفا، تتا و دلتا.

امواج بتا(بیداری) اولین موج مغز است و فرکانس آن بیشتر از 14 هرتز در ثانیه  است. در بیداری امواج مغز در سطح بتا می باشد. هنگام توجه، متمرکز شدن  و دقیق بودن ؛ تفکر و حل مساله؛ صحبت کردن ، حرکت کردن  و یا رانندگی فرکانس امواج مغزی در محدوده بتا می‌باشد.

هرمقدار  فعالیت ها در آرامش بالا تری  صورت گیرد امواج در بخش های پایینی می باشد و اگر همراه با هیجان شدید و یا اضطراب باشد سطح این  امواج  بالا تر می رود و هر از چند گاهی  تا 60 نوسان در ثانیه  خواهد رسید.

 امواج ذهنی که یکی از آنها حالت آلفای ذهنی می باشد نوعی خود هیپنوتیزمی می باشد

 

امواج بتا (beta):

زمانی که چشمان ما باز می شود در محدوده بتا هستیم. خیلی از داروهای آرام بخش باعث افت شدید امواج بتا می شوند . البته مد نظر داشته باشید  هنگامی که افراد از داروهای آرام بخش استفاده می‌کنند خواب عمیق و آرامی را تجربه نمی کنند و به خاطر همین  با این خواب شبانه داشته اند ولی  باز هم کم انرژی و خسته هستند . امواج بتا دندانه ای شکل و نامرتب می باشند.در ضمن  امواج بتا در قسمت  جلویی سر قابل اندازه گیری هستند .

 

امواج آلفا (alpha):

در افراد بالغ زمانی که پلک ها روی هم قرار می گیرند ؛عضلات چشم  شل و چشم ها ریلکس هستند ولی هنوز نسبت به پیرامون آگاهی دارد . امواج آلفا  در بین 12-8 نوسان در ثانیه قرار می گیرد . هنگامی که مغز در حالت آرامش و استراحت باشد  داده های  بینایی را پردازش نمی‌‌كند  و امواج آلفا بوجود می آید  .

امواج آلفا در قسمت پس سر قابل اندازه گیری می‌باشند. هنگامی که در حالت مدیتیشن  قرار می‌گیریم یا ریلکس  می‌کنیم ضرب آهنگ (نواسانات ) امواج مغزی در حالت آلفا قرار دارد. هر چه قدر به آرامش  بیشتری فرو رویم در سطح عمیق تری از آلفا قرار می‌گیریم.

شکل امواج آلفا دوکی  و منظم می باشد  . در استراحت روزمره با  بستن چشم ها هماهنگی بین دو نیمکره کم می شود  و با بستن چشمها در حالت آلفا هماهنگی بین دو نیمکره راست و چپ بیشتر  می‌شود. با وارد شدن به حالت خواب طبیعی امواج آلفا از بین رفته و امواج  تتا که از  فرکانس پایین تری برخوردار است به وجود می آید.

 

امواج تتا(theta):

امواج تتا بین 8-4نوسان بر ثانیه می باشند. تا سن 13 سال در بیداری هم دیده می‌شوند. ولی در بزرگسالان بعد  از ورود  به خواب پدید  می آید . در بعضی از مراقبه ها این امواج بوجود می آید . امواج تتا  در ناحیه گیجگاهی اندازه گیری می شود .

آلفای ذهنی چیست ؟

 

امواج دلتا (delta)

فرکانس امواج دلتا 4-5/0 نوسان در ثانیه می باشد . در خواب بسیار عمیق و نوزادان دیده می‌شود.آلفا در کودکان  ظاهر می‌گردد و امواج بتا در بزرگسالان .

همانگونه که گفته شد   بتا امواجی  در قسمت پس سری است   و نشان دهنده وضعیت آگاهی یا فعالیت مغزی است. در این زمان نیمکره چپ مغز فعالیتی را انجام  نمی‌دهد.در نیمکره  چپ  مغز زمانی که امواج  در حالت تتا هستند یا بیدار هستیم قابل مشاهده  هستند.

تمام داده هایی که وارد مغز می‌شود در حالت امواج بتا پردازش می‌شوند و آنچه را بخواهد وارد نیمکره سمت راست می‌کند.نیمکره راست همان ناخودآگاه است و بیشتر مربوط به عواطف و احساسات  می‌باشد.هنگامی که وارد حالت آلفا می‌شویم داده هایی  که وارد مغز می‌شود مورد  پردازش نیمکره چپ مغز  قرار نمی‌گیرد .به همین دلیل یکی از بهترین وضعیتهایی است  که می‌توان جهت تلقین به خود استفاده کرد و یا در یادگیری های علمی به کار برد .

مطالعه کنید   چه زمانی زندگیمان تغییر خواهد کرد ؟

آلفای ذهنی

 

حالت آلفا پایه و درب ورود به سمت نیروهای برتر ناخودآگاه است.

بنابراین اگر می‌خواهید از راهراحت تر برای رسیدن به خواسته هایتان استفاده کنید می‌توانید از تکنیک آلفا کمک بگیرید.

حالت آلفا وضعیت هوشیاری بیشتر است یعنی در این حالت ما از هوشیاری بیشتری برخوردار هستیم و آنچه را فکر می کنیم واضح تر و روشن تر برایمان تداعی می‌گردد و بهتر می توانیم بشنویم؛ فکر کنیم و بیندیشیم. این حالت، حالت بیهوشی نیست بعضی آن را بیهوشی می‌پندارند. در این وضعیت تمرکز بیشتر می‌شود به همین دلیل از آن برای یادگیری استفاده می‌کنیم .

در این حالت با کنترل ذهن و تکنیکهای تجسم خلاق می‌توانید تصاویر ذهنی را مرتب  کنید.

وضعیت آلفا زمانی مؤثر است  که شما بر روی خودتان کنترل داشته باشید و اگر کنترل خود را از دست بدهید و بخوابید  یا اینکه  صدایی را نشنوید ارزش استفاده کردن و کاربرد را نخواهد داشت.

بنابراین وقتی که از تکنیک آلفای ذهنی استفاده می‌کنید؛ در هر وضعیتی که هستید به جای عمیق تر کردن یا اینکه دنبال حالتی دیگر باشید  به استفاده ازاین  تکنیک بپردازید.

چطور آلفای ذهنی را مشاهده کنیم ؟

وقتی  چشمانمان بسته شود و کمی روی آرامش خود کار کنیم وارد حالت آلفا می‌شویم.

در این وضعیت هر چه قدر بدن شل تر و رها تر باشد؛ آرامش ما عمیق تر می‌گردد. بعضی از افراد از شمارش معکوس استفاده می‌کنند. مطمئن‌ترین روش انجام تکنیکهای ریلکسیشن می‌باشد. ( می‌توانید از تکنیکهای هیپنوتیزم هم کمک بگیرید.)

 

حالت آلفای ذهنی برای ما چه سودی دارد ؟

در حالت آلفا تمرکز زیاد تر است  و  تلقین پذیری فرد  افزایش می‌یابد؛ قدرت تجسم‌ بیشتر می شود؛ تصاویر ذهنی روشن‌تر و واقعی‌تر می شوند، به این دلایل  از این موقعیت برای  تمرینات ذهنی و یادگیری بیشترین سود را می‌توان برد .

تکنیک آلفا یک روش میانبر است ولی صرف این روش به درد نمی خورد و کاربرد آنچنانی ندارد .

اگر شما یک نقشه ی  دقیق داشته باشید؛ بدون این که حرکت کنید به مقصد خودتان نخواهید رسید! باید از آن  استفاده کنید و در کنار آن با تلاش و پیروی از نقشه به هدف و مقصدتان برسید. تکنیک آلفا هم از این قاعده مستثنا نیست.

صرف وارد شدن به آلفا و یا داشتن آموزش‌هایتضمینی برای موفقیت شما نخواهد بود. پیروی از تکنیکهای آن و تلاش و پشت‌کار‌ است که باعث موفقیت شما می شود . شما می‌توانید تلقینهایی را  مستقیما به  ناخودآگاه خود وارد کنید  و از مزایای آن استفاده کنید تا رفتار مورد نظر خود را یا از بین ببرید و یا رفتار مطلوب خود را بسازید .

آلفای ذهنی

 

توانایی بی کران آلفای ذهنی :

بوعلی سینا چرت ظهر را به مردم پیشنهاد می کند نام دیگر آن قیلوله می باشد . قیلوله،  امواج آلفا تولید می‌کند .ورود به حالت آلفا به طور معمول  شفا بخش می باشد  و هماهنگی بین  نیمکره چپ و راست مغز را می سازد .

ورود به این حالت موجب افزایش خلاقیت؛ آرامش ؛ شفا ؛ دور شدن از عادات زشت و رسیدن به شخصیت پایدار  می‌شود.

آلفای ذهنی چیست ؟ یادگیری و تقویت حافظه

 

 

یادگیری را با آلفای ذهنی تجربه کنید !

برخی  اعتقادشان بر این است  که ما در خواب هم چیز هایی می آموزیم  و نامش را یادگیری در خواب گذاشته‌اند. من این را رد نمیکنم ولی تابحال کسی را ندیده ام که بتواند در حالت خواب طبیعی چیزی یاد بکیرد ! اما در روش آلفا می توان چیز هایی یاد گرفت زیرا آلفا خواب نیست آلفا هوشیاری چند برابری است که قبل از خواب رخ می دهد .

اوج یادگیری 12 الی20 دقیقه می‌باشد و پس از آن باید چیزی عوض شود و تغییر کند . مغز باید استراحت کند تا بتواند همان کیفیت قبلی  برای یادگرفتن  را داشته باشد. یاد گیری به دو نوع تقسیم می شود : یادگیری فعال(active)و یادگیری غیر فعال(passive)

 

 

فعال یا غیر فعال

در نوع یادگیری فعال ما تغییر در آنچه یادگرفته‌ایم می‌دهیم و در یادگیری غیر فعال فقط آنرا ذخیره  سازی می‌کنیم.

در یاد گیری فعال  یادگیری بسیار عمیق است و در نوع دیگر یاد گیری، یادگیری سطحی می‌باشد و زود از ذهن ما پاک می شود.

نوع یادگیری که در موقعیت آلفای ذهنی استفاده می کنیم از  نوع فعال(active) است.

منظور از یادگیری در آلفا مرور  مطالبی است که قبلاً خوانده‌شده است. شما پس از اینکه 20 دقیقه درس خواندید باید تغییری در وضعیتتان بدهید تا مغزتان  استراحتی کند.

پیشنهاد می کنم   با استفاده از تکنیکهای یادگیری و آلفای ذهنی وارد این موقعیت(استراحت) شوید و مطالبی که خوانده‌اید را مرور کنید. سعی کنید تصاویری از  آنها ببینید.

مطالعه کنید   آموزش داشتن روابط بی نظیر با همسر و بهبود زندگی مشترک(+ویدئو)

در ذهنتان پس از اینکه در موقعیت آلفا قرار گرفتید  کتاب را ورق بزنید و بخوانید.

اگر مطلبی را فراموش کردید پس از اینکه از وضعیت آلفای ذهنی خارج شدید آن مطلب را دوباره  مطالعه کنید و دفعه ی بعد که وارد این موقعیت شدید آنرا مرور کنید.

حداکثر زمان مورد نیاز برای ورود به آلفای ذهنی و مرور مطالب  10-15 دقیقه می باشد و  چنانچه بیشتر طول بکشد نتیجه متضاد  خواهید گرفت. یک نکته ی مهم این است که  باید هوشیار باشید و صداها را بشنوید تا بتوانید از قدرت ذهن در جهت هدف و یادگیریتان استفاده کنید.

 

 

روانشناسان درباره قدرت آلفا چه می گویند ؟

به اعتقاد روانشناسان بزرگ، خلاقیت و تخیل یکی از معجزات ذهن است. یادگیری به این صورت از نوع فعال (active) است چون مطالب آموخته شده را به زبان خود به حافظه تان می سپارید .

به دیگران درس دهید

برخی  می‌گویند اگر شما مطالبی را که آموخته‌اید برای اشخاصی   تدریس کنید  مدت زمان بیشتری در ذهن می‌ماند؛ این نوع یادگیری هم یادگیری از نوع  اکتیو  است و کاملاً صحیح می‌باشد.

به همین دلیل معلمان کار کشته  بچه ها را ترقیب  می‌کنند که گروه های کوچک تشکیل بدهند و با یکدیگر درس بخوانند و برای همدیگر تدریس کنند.

روش یادگیری در آلفا کامل‌ است؛ شما نه تنها در موقعیت آلفای ذهنی  و هوشیاری مضاعف قرار می‌گیرید بلکه تصور هم می‌کنید که درس ها را برای گروهی تدریس میکنید و صد البته از منظر های دیگر به مسئله نگاه می کنید.

مغز نمی‌تواند بین تخیل و واقعیت تفاوت بگذارد و آنرا قبول می‌کند.

سخن آخر

آلفای ذهنی برای همگان در دسترس است ولی فقط در دسترس بودن و رفتن به این حالت مهم نیست،  بلکه نحوه ی گفتگو با خود و ساخت تصاویر درست و…  است که موجب موفقیت در این حالت میشود . آلفای ذهنی قدرت شگفت انگیزی از ذهن ما است که در قسمت های بالا درباره آن صحبت کردیم  و نکاتی راجع به این حالت برایتان آوردیم . اگر سوالی درباره این مقاله « حالت آلفای ذهنی چیست ؟» داشتید می توانید در قسمت نظرات سوال خود را بپرسید.

مینی دوره آلفا ( 4 جلسه )

در ادامه قسمت هایی از مینی دوره آلفا برایتان آورده شده است تا بتوانید به طور رایگان با این قدرت آشنا بشوید…

قسمت اول

در اولین قسمت شما می آموزید که باید از چه کسی آموزش دید و در چه شرایطی می توان گفت یک آموزش خوب است.

صوت قسمت اول

قسمت دوم

در اولین قسمت شما می آموزید که باید از چه کسی آموزش دید و در چه شرایطی می توان گفت یک آموزش خوب است.

صوت قسمت دوم

قسمت سوم

در اولین قسمت شما می آموزید که باید از چه کسی آموزش دید و در چه شرایطی می توان گفت یک آموزش خوب است.

صوت قسمت سوم

قسمت چهارم

در اولین قسمت شما می آموزید که باید از چه کسی آموزش دید و در چه شرایطی می توان گفت یک آموزش خوب است.

صوت قسمت چهارم

اختتامیه مینی دوره

 خرسندیم که ما را در این مینی دوره همراهی کردید، شما می توانید با روش های زیر دوره آلفای ذهنی را با 50% تخفیف ویژه تهیه بفرمایید

50% تخفیف ویژه دوره آلفای ذهنی استاد ملت خواه

راه های تهیه دوره آلفا

 • برای شرکت در دوره آلفا میتوانید کلمه «خرید آلفا » را به دایرکت اینستاگرام ما ارسال کنید.
 • با زدن دکمه زیر و پر کردن اطلاعات خرید خود را انجام دهید
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید